Jak przyspieszyć Vistę [1] - włącz bootowanie systemu za pomocą wszystkich rdzeni procesora

Porada 1: Włącz bootowanie systemu za pomocą wszystkich rdzeni.
Mało kto o tym wie, ale niezależnie od tego, ile Twój procesor ma rdzeni, Windows Vista wykorzystuje tylko jeden rdzeń procesora do bootowania. Na niektórych procesorach możesz odczuć nawet 3-krotne przyspieszenie ładowania Windows, ale na innych możesz również nie odczuć go wcale. Jednak warto sprobować!
Wpisz w Menu Start „msconfig” i wciśnij enter. W nowym okienku przejdź na kartę „Rozruch”. Poniżej listy kliknij przycisk Opcje zaawansowane. W nowym oknie upewnij się, że opcja Liczba procesorów jest zaznaczona, a następnie z listy rozwijanej poniżej wybierz maksymalną dostępną wartość.


Jak przyspieszyć Vistę [2] - usuń zbędne czcionki

Porada 2: Usuń zbędne czcionki.
Ilość czcionek które posiadasz zainstalowane na swoim komputerze w pewnym stopniu wpływa na wydajność Twojego komputera, a w szczególności edytorów tekstu i grafiki, które generują ich listę przy uruchomieniu. Jeżeli instalowałeś programy typu Corel DRAW, istnieje duża szansa że posiadasz zainstalowane zbędne dla siebie czcionki.

Usuń te, które są Ci niepotrzebne (znajdują się one w folderze %windir%\Fonts, np. C:\Windows\Fonts). Jeśli system Windows odmówi usunięcia danej czcionki, może być ona używana i nie należy jej usunąć.


Jak przyspieszyć Vistę [3] - wyłączanie zbędnych usług systemowych

Jeżeli posiadasz mało pamięci RAM, poniższa porada może drastycznie przyspieszyć działanie Windows Vista. Pomoże ona odzyskać od 10 do nawet ponad 100 MB pamięci operacyjnej.

W Menu Start wpisz "services.msc" i wciśnij enter. Powtórz następującą operację - kliknij dwukrotnie na daną usługę, w polu Tryb uruchomienia wybierz Wyłączony - dla:
Bufor wydruku (jeśli nie korzystasz z drukarki)
Kompozycje (jeśli nie zależy Ci na wyglądzie systemu)
Kontrola rodzicielska (jeśli jej nie używasz)
Propagacja certyfikatu (jeśli nie korzystasz z kart inteligentnych)
Przeglądarka komputera (nawet zalecane)
Publikacja zasobów odnajdowania funkcji (jeśli twój komputer nie jest w sieci domowej)
Rejestr Zdalny (nawet zalecane! wyłączenie uniemożliwia zdalne modyfikowanie rejestru)
Routing i dostęp zdalny (nawet zalecane)
Serwer (jeśli twój komputer nie jest w sieci domowej)
Telefonia (jeśli utracisz połączenie z internetem, włącz usługę ponownie)
Udostępnianie połączenia internetowego (ICS) (jeśli nie korzystasz z sieci domowej/biurowej)
Usługa Asystent zgodności programów (usługa wykrywa niezgodność aplikacji z Windows Vista – skrajne przypadki)
Usługa modułu wyliczającego urządzenia przenośne (Jeśli nie korzystasz z funkcji związanych z dyskami wymiennymi w aplikacjach typu WMP)
Usługa raportowania błędów systemu Windows (jeśli nie chcesz, by błędy były raportowane)
Usługa udostępniania w sieci programu Windows Media Player (udostępnia bibliotekę WMP do innych aplikacji i sprzętu)
Usługa wprowadzania na komputerze typu Tablet (jeśli twój komputer nie ma ekranu dotykowego)
Usługi kryptograficzne
Usługi terminalowe (jeśli nie korzystasz z pulpitu zdalnego)
ReadyBoost (jeśli nie skorzystasz z porady, by podłączyć kluczyk USB jako ReadyBoost)
WebClient
Zasady usuwania karty inteligentnej (jeśli nie korzystasz z karty inteligentnej)

Poniższe wyłącz bez obaw jeśli nie korzystasz z Windows Media Center:
Uruchamianie usług w programie Windows Media Center (Windows Media Center Service Launcher)
Usługa Planowanie nagrywania (Windows Media Center Scheduler Service)
Usługa Odbiornik Windows Media Center (Windows Media Center Reciever Service)
Usługa Windows Media Center Extender (Windows Media Center Extender Service)

Jeśli wydajność stawiasz ponad bezpieczeństwo (złapanie wirusa więcej zaszkodzi komputerowi niż obecność tych usług, jednak jeśli nie jesteś podłączony do internetu poniższe usługi są bezużyteczne), możesz również wyłączyć:
Centrum zabezpieczeń (ta usługa nie wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo, ale pokazuje Ci jego stan. Ja ją wyłączyłem, pozostawiając poniższe)
Zapora systemu Windows (Windows Firewall)
Windows Defender
Windows Update


Jak przyspieszyć Vistę [4] - wyłączanie przezroczystości lub Aero

Jeżeli podoba Ci się Aero i nie chcesz się go pozbywać, ale Twój komputer nie daje sobie z nim rady, pewnym kompromisem jest wyłączenie przezroczystości. Zwiększy to wydajnosć pracy, jeśli masz kiepską kartę graficzną.

Przejdź do: Panel sterowania\Wygląd i personalizacja\Personalizacja. Wybierz: Kolor i wygląd okien. Odznacz pole wyboru "Włącz przezroczystość".Jeśli mimo to wydajność systemu pozostawia wiele do życzenia, w tym samym oknie (Kolor i wygląd okien) wybierz "Otwórz właściwości wyglądu klasycznego, aby uzyskać więcej opcji kolorów", po czym w nowym oknie wybierz "Podstawowy Windows Vista". Włączy to wygląd, jaki jest prezentowany w Windows Vista Home Basic.


Jak przyspieszyć Vistę [5] - przyspieszamy wyszukiwanie

Szybkość wyszukwianiaw Windows Vista zależy od kilku czynników. Jest to oczywiście przede wszystkim szybkość procesora oraz obszar zaindeksowany, a co za tym idzie wielkość indeksu.

1. Usuń wyszukiwanie w folderze Komunikacja

Kliknij prawym klawiszem na wolne miejsce w Menu Start i wybierz Właściwości. Na karcie "Menu Start" kliknij "Dostosuj..." i zjedź na sam dół listy. W połowie okna powinna znaleźć się opcja "Wyszukaj w folderze Komunikacja" - odznacz ją. Zyskałeś właśnie kilka cennnych milisekund.

2. Ogranicz obszar zaindeksowany

Ograniczenie ilości folderów, które mają zostać zaindeksowane pozytywnie wpłynie na szybkość wyszukiwania. Aby to uczynić, wpisz w Menu Start "Opcje", po czym w wynikach kliknij "Opcje indeksowania". Wybierz opcję Modyfikuj, a następnie odznacz zbędne foldery (z reguły zbędne okazują się wszystkie foldery systemowe poza "Użytkownicy"). Kliknij następnie OK. Po paru minutach do Twojej dyspozycji będzie mniejszy, ale szybszy indeks. Nie zamykaj okna "Opcje indeksowania".

3. Ogranicz liczbę indeksowanych plików

W pozostawionym oknie wybierz opcję "Zaawansowane". Przejdź na kartę "Typy plików". Jest to karta, na której możesz się pozbyć plików określonego formatu z indeksu. Nie zamykaj okna "Opcje zaawansowane".

4. Indeksowanie wyłącznie właściwości pliku

System Windows może indeksować pliki tekstowe itp. razem z ich zawartością, co negatywnie wpływa na jego szybkość działania, ale umożliwia wyszukiwanie plików po ich zawartości. Jeśli chcesz, możesz wyłączyć tę właściwość. W pozostawionym oknie znajdziesz pod listą typów plików dwie opcje. Upewnij się, czy zaznaczona jest "Indeksuj tylko właściwości". Nie zamykaj okna "Opcje zaawansowane"

5. Odbuduj indeks

Jeśli wyniki wyszukiwania pełne są plików, które znikły z dysku, najwyższy czas odbudować indeks. W pozostawionym oknie przejdź na kartę "Ustawienia indeksowania", po czym wybierz Odbuduj. Indeksowanie może potrwać nawet kilka godzin.


Jak przyspieszyć Vistę [6] - przyspieszamy dyski

Poniższa operacja przyspieszy działanie Twoich dysków. Porada ta jednak zmniejsza odporność dysków na nagłe odcięcie energii elektrycznej, dlatego zastosuj ją będąc w dużym mieście i pracując na komputerze stacjonarnym.

Uruchom okno Komputer. Kliknij na dowolny dysk prawym klawiszem i wybierz Właściwości. Przejdź na kartę Sprzęt i odnajdź swoje dyski. Dla każdego z nich wykonaj następujące operacje:

Zaznacz dysk i kliknij na dole okna Właściwości. Przejdź na kartę zasady i zaznacz "Włącz buforowanie zapisu na dysku" oraz "Włącz zaawansowaną wydajność".


Jak przyspieszyć Vistę [7] - usuwamy zacinający się dźwięk

Użytkownicy komputerów z kartami dźwiękowymi HD nienajwyższej klasy mogą się spotkać z problemem - gdy komputer jest obciążony, dźwięk może się zacinać.

Rozwiązanie jest proste - system próbuje odtworzyć dźwięk w jak najwyższej jakości, przekraczając możliwości karty dźwiękowej. Jak ją nieco obniżyć - na przkład do poziomu DVD Audio?

Włącz jakąkolwiek muzykę. W Panelu Sterowania wybieramy "Sprzęt i Dźwięk", a następnie wybieramy Dźwięk. W nowym oknie na karcie Odtwarzanie wybieramy urządzenie które aktualnie odtwarza naszą muzykę. Na dole okna klikamy Właściwości. Przechodzimy na kartę Zaawansowane i z listy rozwijanej wybieramy "16-bitowe, 48000 Hz (Jakość DVD)".

Od tej pory dźwięk powinien być odtwarzany płynnie.


Automatycznie zmieniający się widok folderów w systemie Windows Vista – irytujące? Jest rozwiązanie[8]

System Windows Vista automatycznie dostosowuje widok folderów do zawartości. Jednak, gdy chcemy wprowadzić jeden określony widok dla wszystkich folderów na dysku twardym to możemy mozolnie wprowadzać ustawienia w ich właściwościach lub odpowiednio zmodyfikować rejestr systemu Windows.


Uwaga: Porada przeznaczona jest przede wszystkim dla zaawansowanych użytkowników systemu Windows. Przed przeprowadzeniem niżej opisanych czynności, należy sporządzić kopię rejestru systemu Windows – ponieważ każde ingerowanie w rejestr może spowodować nieodwracalne straty.Procedura wprowadzania określonego widoku dla foldów:
1. Uruchamiamy Edytor rejestru systemu Windows, wpisując w Menu Start polecenie regedit, które zatwierdzamy klawiszem Enter.
2. W lewej kolumnie okna, rozwijamy klucze: HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\LocalSettings\Software\Microsoft\ Windows\Shell
3. Usuwamy klucze BagMRU oraz Bags
4. Klikamy na klucz Shell i tworzymy nowy klucz o nazwie Bags
5. W kluczu Bags należy utworzyć klucz AllFolders, a w nim klucz Shell
6. W kluczu AllFolders (HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\LocalSettings\Software\Microsoft\ Windows\Shell\Bags\AllFolders) tworzymy wartość o nazwie ShellFolderType
7. Dwukrotnie klikamy na nowoutworzonej wartości I wpisujemy w polu Dane wartości, widok taki jak: NotSpecyfied, Contacts, Document, Musics albo Pictures
8. Do klucza Shell (HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\LocalSettings\Software\Microsoft\ Windows\Shell\Bags\AllFolders\Shell) dodajemy nową wartość DWORD (32-bitową) o nazwie BagMRU Size ustawiiając ją na np. 1200 (dziesiętnie) – liczba widoków folderów, które zapamięta system.


Jak odzyskać gigabajty wolnego miejsca na dysku twardym po instalacji dodatku SP2 dla Visty?[9]

Po zainstalowaniu drugiego dodatku serwisowego dla systemu Windows Vista, użytkownicy mają do dyspozycji narzędzie Service Pack Clean-up tool. Służy ono do usunięcia wszystkich niepotrzebnych plików, które zalegają na dysku twardym po zainstalowaniu dodatku SP2. Narzędzie Service Pack Clean-up tool poprzez „wysprzątanie” dysku twardego zwolni w nim od kilku do kilkunastu gigabajtów miejsca. Żeby nie było zbyt kolorowo dodam, że po użyciu narzędzia Service Pack Clean-up tool niemożliwe będzie odinstalowanie dodatku czy uaktualnień.
Aby posłużyć się narzędziem Service Pack Clean-up tool, należy:
1. Kliknąć Start
2. W pole Rozpocznij wyszukiwanie wpisać polecenie cmd.exe (znajdziemy je również w menu Akcesoria pod tytułem Wiersz polecenia), należy uruchomić je z prawami administratora
3. Następnie należy wpisać compcln.exe i zatwierdzić klawiszem Enter
4. A na koniec przycisnąć przycisk T
5. Operacja usuwania zalegających plików po instalacji dodatku Service Pack 2 powinna trwać od kilku do kilkunastu minut.


Ilość odzyskanego wolnego miejsca w przypadku każdego sytemu Windows Vista będzie inna np. w zależności od ilości wcześniej zainstalowanych aktualizacji.

Uwaga: Narzędzie Service Pack Clean-up tool usuwa zbędne pliki pochodzące od wersji RTM (Ready to Manufacture), po zainstalowaniu dodatków SP1 (Service Pack 1) oraz z dodatku SP2. Dlatego, gdy zainstalujemy dodatek SP2 i użyjemy polecenia compcln.exe nie musimy także używać polecenia vsp1cln.exe, gdy nie zrobiliśmy tego wcześniej. Najnowsze narzędzie usunie wszystkie pliki zalegające na dysku twardym.


Zwalniamy miejsce na dysku po instalacji SP1 dla Visty[10]

Po instalacji pierwszego dodatku dla systemu Windows Vista (Service Pack 1) możemy zwolnić miejsce na dysku twardym usuwając pliki zapasowe (zwalniamy około 4GB powierzchni dyskowej). Zwolnione miejsce to kopie zapasowe, które służą do odinstalowania dodatku Service Pack. Jeżeli dodatek Service Pack działa poprawnie i chcemy zwolnić miejsce na dysku twardym to możemu usunąć pliki zapasowe.

Aby wykonać operację zwolnienia miejsca na dysku twardym po instalacji Service Packa należy posłużyć się narzędziem z Wiersza poleceń o nazwie SP1 Cleanup Tool.

W Menu start w polu ROZPOCZNIJ WYSZUKIWANIE lub w (Start) Akcesoria i Wiersz polecenia wpisujemy vsp1cln. Po naciśnięciu klawisza Enter otrzymamy komunikat o skutkach wyczyszczenia plików zapasowych (mianowice nie będziemy mogli odinstalować dodatku w przyszłości).

Gdy zechcemy jednak wyczyścić te pliki to z klawiatury wybieramy literkę T i zatwierdzamy klawiszem Enter.

Wszystkie wyżej wymienione czynności robimy na własną odpowiedzialność.